O schronisku

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu istnieje od 1963 roku. Aktualnie ulokowane jest przy ul. Przybyszewskiego 3, w centrum miasta, przy parku miejskim, niedaleko rzeki Wisły. Na przestrzeni 60 lat schronisko trzykrotnie zmieniało swoją lokalizację, zanim zaadoptowane zostały budynki po Miejskim Przedsiębiorstwie Zieleni, znajdowało się tuż przy wysypisku śmieci.

W chwili obecnej schronisko dysponuje 121 kojcami różnej wielkości, która z reguły uzależniona jest od rodzaju potrzeb, jakie ma zwierzęciu spełniać. Są pomieszczenia pojedyncze, głównie dla zwierząt nowych, które muszą przejść kwarantannę, jak i dla zwierząt agresywnych, które muszą być oddzielone. Kojce te spełniają również inną bardzo ważną rolę – adaptacyjną. Pojedyncze pomieszczenia oddzielone są dość wysokim murkiem, pies może stopniowo przyzwyczajać się do obecności innych psów, ponieważ je czuje, słyszy, ale nie widzi. Po pierwszej adaptacji przeprowadzany jest do większego boksu z wybiegiem, gdzie przetrzymywanych jest od 2 do 4 psów. Tu zwierzęta mają możliwość swobodniejszego ruchu, wspólnych zabaw i z tego miejsca są zwykle adoptowane do nowych domów.

Wszystkie te boksy składają się z dwóch części: ogrzewanej „mieszkalnej” z legowiskami i wybiegu, który w części jest piaszczysty (tu zwierzęta kopią doły, ochładzają się w nich), pozostała część ma wylaną posadzkę, co ułatwia utrzymanie wybiegu w czystości. Zimą należy zwracać uwagę, by różnica temperatur pomiędzy częścią mieszkalną a wybiegiem nie była zbyt wysoka, w przeciwnym razie znacznie wzrasta liczba zachorowań. Zwierzęta dłużej przebywające w schronisku przeprowadzane są na duże wybiegi. Tu swoboda ruchu jest znacznie większa i zachowanie psów bardziej naturalne. Wybudowane budy mają płaski dach, co umożliwia psom lepszą obserwację terenu.

Koty po przejściu kwarantanny, przenoszone są na wspólny wybieg, składający się z dwóch części – pomieszczenia w budynku połączonego z wybiegiem na zewnątrz budynku. Przy budowie kociarni pod uwagę brana była przestrzeń pomieszczenia, by kot mógł unikać stałego kontaktu z innym osobnikami. Ważne dla kociego komfortu są drabinki, piętra, platformy widokowe, półki, domki i kosze wiklinowe, w których koty mogą się chować. Na powietrzu, z części wybiegu zrobiona jest piaskownica, gdzie koty mogą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Piasek jest regularnie czyszczony i dezynfekowany i w miarę potrzeb wymieniany. Dodatkowo w pomieszczeniu ustawiane są kuwety z kocim żwirkiem.

Na terenie schroniska znajduje się gabinet weterynaryjny, w którym przeprowadzane są zabiegi i operacje. Ponadto dysponujemy izolatkami dla zwierząt chorych oraz dwoma salami z boksami dla zwierząt pooperacyjnych.

Do schroniska przyjmowane są wszystkie zwierzęta, często w złym stanie zdrowia. Każde musi przejść kwarantannę w czasie której jest odrobaczane, szczepione przeciwko chorobom wirusowym i chipowane. Następnie szczepione przeciwko wściekliźnie oraz sterylizowane. Co 6 miesięcy wykonuje się profilaktyczne odrobaczanie wszystkich kotów i psów.

W razie konieczności i możliwości zwierzęta poddawane są zabiegom pielęgnacyjnym takim jak szczotkowanie, przycinanie pazurów, kąpiel. W przypadku zwierząt bardzo zaniedbanych, schronisko korzysta z usług profesjonalnego psiego fryzjera, co pozwala znacznie zmniejszyć poziom stresu.

W miarę pozyskiwanych od sponsorów środków finansowych, schronisko jest na bieżąco modernizowane i rozbudowywane.

Sponsorzy

Akcja specjalna

Ostatnio przyjęte