Po adopcji

Pierwsze dni w nowym domu

Adoptując psa ze schroniska dajesz mu ogromne szczęście i chcesz dla niego jak najlepiej. Ważne jest dla Ciebie, żeby czuł się bezpiecznie u Twojego boku. Zabrany ze schroniska pies nie rozumie, co się dzieje i mimo Twoich najlepszych intencji będzie odczuwał stres związany z nową sytuacją. Pierwsza jazda samochodem (autobusem, tramwajem) z nieznanym mu człowiekiem; nowy dom - czyli nieznane mu miejsce, wywołują u niego duży stres, dlatego pamiętaj:

 1. Nie powiększaj stresu psa swoją nadgorliwością – przytulanie, głaskanie, mówienie do psa – nie pomogą. Bądź pewny/a siebie, ale pozwól mu na samodzielne poradzenie sobie z nową sytuacją i zapoznanie z jego nowym otoczeniem.

 2. Przez pierwsze kilka dni nie zachęcaj dzieci do zabawy z psem. Jeżeli odwiedzą Cię przyjaciele/rodzina, poproś ich by również dali psu spokój. Pozwól zwierzęciu na zapoznanie się z nowymi osobami i otoczeniem.

 3. Wykorzystuj każdą sytuację, w której pies sam podchodzi do Ciebie - nagradzaj go smaczkami i spokojnymi pochwałami. Gdy go przywołujesz do siebie - nagradzaj psa w ten sam sposób. Takie postępowanie daje zwierzęciu czytelną informację, że od Ciebie może spodziewać się tylko dobrych rzeczy i że to co dostaje ma związek z jego zachowaniem.

 4. Przez pierwsze dni Twój pupil może reagować niepokojem i szczekaniem na różne, nowe dla niego dźwięki: odgłosy z klatki schodowej i ulicy, tykanie zegara, pralkę, odkurzacz etc. Wkrótce pies przyzwyczai się do nowych odgłosów oraz zapachów i uspokoi się na tyle, że sam zacznie nawiązywać kontakt z otoczeniem.

 5. Z kąpielą psa i wizytą u weterynarza poczekaj 5 – 7 dni. Nie narażaj go na dodatkowy stres. Jeżeli Twój psiak bezstresowo znosi pobyt w nowym miejscu, nie ma konieczności stosowania się do tej zasady.

 6. Okres adaptacji psa w nowym miejscu trwa około 2 - 4 tygodnie (czasami ten okres się wydłuża).

Karmienie

 1. Postaraj się nie zmieniać gwałtownie diety psa. Nagła zmiana diety w połączeniu z dużym stresem mogą spowodować biegunkę oraz obniżyć odporność psa na choroby.

 2. Pierwszego dnia nakarm psa małą porcją jedzenia. Jeżeli pies nie ma apetytu, nie dokarmiaj go smakołykami. Kiedy Twój psiak łapczywie zjada każdą porcję jedzenia, nie dokładaj mu kolejnej dawki.

 3. Pies musi mieć cały czas dostęp do czystej wody!

Lista produktów, których nie powinien spożywać Twój pies:

 • przygotowane dla ludzi wyroby mięsne, które zawierają dużo przypraw, soli i pieprzu

 • owoce cytrusowe, winogrona, rodzynki (tylko w umiarkowanych ilościach)

 • czosnek, cebula, surowe ziemniaki

 • kakao, czekolada (pół tabliczki czekolady może śmiertelnie zatruć dużego psa!)

 • kasza jęczmienna typu pęczak

 • herbata, kawa, alkohol

 

Spacery

 1. Przez pierwsze dni wyprowadzaj psa na krótsze, ale częstsze spacery, najlepiej w to samo miejsce.

 2. Może zdarzyć się, że na początku pies będzie bał się wychodzenia na dwór lub ze stresu załatwi się w domu. Nie krzycz na niego! Bez komentowania i ze spokojem posprzątaj bałagan i od razu wyprowadź psiaka na spacer.

 3. Pierwsze spacery z Twoim nowym pupilem powinny odbywać się w spokojnym, bezpiecznym miejscu, z dala od ruchliwej ulicy.

 4. Zaopatrz swojego pupila w adresówkę/identyfikator lub zaczipuj go.

 5. Podczas pierwszych spacerów nie spuszczaj psa ze smyczy! Najpierw naucz go przychodzenia na zawołanie.

Nauka przychodzenia na zawołanie:

Zacznij od treningów w domu – wołaj psa, a gdy przybiegnie do Ciebie pochwal go i nagródź czymś co lubi (pysznym smakołykiem, zabawą ulubioną zabawką). Stopniowo zwiększaj odległość.

Trenuj również na spacerach - do obroży przyczep długą smycz lub linkę, która będzie swobodnie wlec się za psem (gdy pies odbiegnie zbyt daleko, zawsze możesz zatrzymać psa stając nogą na smyczy/lince). Przywołuj psa i nagradzaj go za każdym razem, gdy podejdzie do Ciebie. Jeżeli pies początkowo nie reaguje na Twoje przywołania, nie zniechęcaj się, a tym bardziej nie karć go za to, że długo nie reaguje! Kiedy pies po ucieczce ostatecznie podejdzie do Ciebie i zostanie skarcony, nauczy się, że nie warto do Ciebie podchodzić, bo czeka go za to coś nieprzyjemnego.

 1. Pozwalaj pupilowi na kontakty z innymi psami. Mijając je podczas spacerów umożliw psiakowi przywitanie się z psim kolegą i nie napinaj przy tym smyczy! Doskonałym miejscem na takie spotkania jest działający przy naszym schronisku Psi Park.

Pies sam w domu

 1. Pies zostając sam w domu może odczuwać lęk związany z Twoją nieobecnością. Wiele osób adoptując psa, bierze dni wolne, aby móc spędzić z nim całe dnie i przyzwyczaić go do siebie. Jest w tym jednak mały haczyk: pies przyzwyczaja się również do tego, że cały czas z nim jesteś, a problem powstaje, gdy pies zostanie sam w domu. Oczywiście, warto wziąć urlop, lecz warto również od pierwszego dnia systematycznie ćwiczyć z psem pozostawanie w domu.

Zacznij od pozostawienia psa w jednym z pomieszczeń w domu, sam wyjdź do innego pokoju. Wróć po kilku minutach i daj psu smakołyk, pochwal go, pobaw się z nim. Stopniowo zwiększaj czas nieobecności.

Do nauki wykorzystuj też wyjścia do sklepu, na pocztę, do znajomych etc.

 1. Wbrew powszechnej opinii, zniszczone meble i reszta wyposażenia mieszkania nie są manifestacją zemsty czy złośliwości psa! Zniszczenia są objawem nudy, lęku separacyjnego i frustracji psa, który został sam w domu.

 2. Jeżeli po powrocie do domu zastaniesz pogryzione przedmioty, nie karz psa! Nie przyniesie to rezultatu, ponieważ pies zostanie skarcony za późno i nie skojarzy kary z pogryzionymi rzeczami.

 3. Możesz zabezpieczyć przed pogryzieniem wartościowe przedmioty, poprzez schowanie ich w miejscu, do którego Twój pupil nie będzie miał dostępu.

 4. Pomóż psu w oczekiwaniu na Twoje przyjście: zostaw mu zabawki, którymi będzie mógł się zająć. Na rynku jest wiele interesujących pozycji: gryzaki gumowe, bawełniane, piłeczki, zabawki typu Kong.

 5. Dobrym rozwiązaniem jest zakup klatki kennelowej dla psa. Klatkę postaw w spokojnym i bezpiecznym miejscu w domu. Stanie się dla zwierzęcia azylem, miejscem do odpoczynku. Na czas dłuższego wyjścia z domu, psa można zamknąć w klatce, pozostawiając mu w środku wodę do picia, kocyk i ulubione zabawki. Możesz także przykryć klatkę z góry. Kiedy będziesz przyzwyczajał swojego pupila do klatki, zachęcaj go do wejścia poprzez zostawienie w środku jedzenia. Nagradzaj go także za samodzielne wejścia. Klatka skojarzy się psu z czymś przyjemnym i będzie chętnie do niej wchodził. Klatka może służyć również jako transporter.

 

Pamiętaj!

 

Ustal zasady i naucz psa się do nich stosować. Ty musisz być konsekwentny i stanowczy, w przeciwnym wypadku pies będzie miał mętlik w głowie.

 

Najlepszą metodą nauki jest stosowanie nagród i pomijanie kary.

 

Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na dobre zachowania, ponieważ uważamy je za coś oczywistego, natomiast za złe karzemy. W wychowaniu psa najlepiej sprawdza się odwrotna technika: nagradzamy za dobre zachowania, niepożądane ignorujemy. Nagradzając za dobre zachowania zwiększamy prawdopodobieństwo ich ponownego wystąpienia. Ignorując zachowania niepożądane doprowadzimy do ich wygaszenia.

 

Opieka weterynaryjna

 1. Jeżeli zauważysz u swojego psa: apatię, brak apetytu, wymioty, suchy nos, kaszel i inne niepokojące objawy, zadzwoń do nas. Przez pierwsze 2 tygodnie po adopcji psa, zapewniamy darmową opiekę weterynaryjną.

 2. Nasi podopieczni są poddawani odpchleniu i odrobaczeniu. Mimo tego, po wyjściu psiaka ze schroniska zalecamy jego ponowne odpchlenie i odrobaczenie.

 3. Szczepienia na: nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby i korono wirozę są dobrowolne, ale warto skonsultować z lekarzem weterynarii ich zastosowanie.

 4. Jeżeli masz jakieś pytania i wątpliwości, lub masz problem, z którym nie wiesz jak sobie poradzić – zadzwoń do schroniska, pomożemy Ci jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

 

Pamiętaj o corocznym szczepieniu przeciwko wściekliźnie!

 

Przydatna literatura i strony internetowe

Jean Donaldson „Pies i człowiek. Jak żyć zgodnie pod jednym dachem”

Barbara Waldoch „Pozytywne szkolenie psów”

Karen Pryor „Najpierw wytresuj kurczaka”

Nicole Wild „Mój pies się nie boi. Jak pomóc psu pokonać jego lęki”

 

www.psiawachta.pl/blogi/magda-urban/jak-dział-kolczatka - dlaczego nie warto używać kolczatki

www.members.westnet.com.au/b-m/ - szkolenie klikerem

www.dogomania.pl - portal zawierający szeroką bazę artykułów

 

Sponsorzy

Akcja specjalna

Ostatnio przyjęte